Przychodzi moment, gdy oświetlenie naszego samochodu po prostu przestaje działać. Zużytą żarówkę należy niezwłocznie wymienić. Czy oznacza to, że za każdym razem musimy stawiać się w warsztacie samochodowym? Oczywiście, że nie. Powinniśmy jednak w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować się do tego zadania. Brak doświadczenia i pośpiech mogą sprawić, że nie tylko nie wymienimy żarówki, ale dodatkowo uszkodzimy reflektor. Jak bezproblemowo wymienić oświetlenie? Poniżej przedstawiono przydatne wskazówki.

Jak samodzielnie wymienić żarówkę w samochodzie?

Samodzielna wymiana żarówki wcale nie musi być trudna. Istotnym jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Musimy pamiętać, że oświetlenie samochodowe to dość delikatny układ, który łatwo uszkodzić. Właśnie dlatego do jego wymiany powinniśmy podejść z należytą ostrożnością. Warto również wiedzieć, że nie każdy producent czterech kółek ułatwia nam to zadanie. W zależności od pojazdu wymiana żarówki może wyglądać zupełnie inaczej. Musimy więc sprawdzić (np. w instrukcji, czy też sieci), w jaki sposób mamy dostać się do żarówki.
W wielu pojazdach wymiana zużytej żarówki samochodowej rozpoczyna się od podniesienia maski. Niekiedy dostęp do przednich lamp odbywa się przez specjalne klapki, które umieszczone są w błotnikach. Oczywiście wcale nie jest on tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest maksymalne skręcenie kół, tak aby otrzymać swobodny dostęp do oświetlenia.
Aktualnie w większości pojazdów (produkowanych po 1998 roku) nie wystarczy jedynie otworzyć maski, aby dostać się do żarówek. Niezbędnym jest m.in. zdemontowanie obudowy filtra powietrza, czy też wyjęcie akumulatora, co dla wielu osób stanowi spory problem. Niekiedy nawet dochodzi do sytuacji, gdy musimy zdemontować lampę.
Poniżej przedstawiono, jak krok po kroku wymienić żarówkę w samochodzie bez pomocy fachowca.

Demontaż wtyczki zasilającej

Gdy już uda nam się dostać do żarówki, to możemy rozpocząć wymianę. W pierwszej kolejności musimy zdemontować wtyczkę z kablami zasilającymi. Click To Tweet Jeśli nie zrobimy tego prawidłowo, to możemy spowodować usterkę. Wtyczka znajduje się bezpośrednio pod osłoną przeciwkurzową lampy, którą oczywiście zdejmujemy. Wtyczkę należy zdecydowanie pociągnąć do przodu, a następnie w bok. Oczywiście nie należy robić tego zbyt agresywnie. Dopiero teraz możemy bezpiecznie wyciągnąć starą żarówkę.
Wiele osób wypina oba elementy (wtyczkę zasilającą oraz żarówkę) jednocześnie, jednak należy pamiętać, że jest to dość ryzykowne. Możemy uszkodzić części, jeśli będziemy wypinać je w tym samym czasie. Zdecydowanie lepiej zrobić to etapowo.
W przypadku oświetlenia halogenowego musimy zachować odpowiedni poziom higieny. Na jego powierzchni znajduje się szklane poszycie, którego nie można dotykać palcami. Zabrudzenie tego obszaru powoduje nie tylko zmatowanie, ale również skrócenie żywotności produktu.

Demontaż uszkodzonej żarówki

Podczas wyciągania spalonej żarówki musimy zwrócić uwagę, w jakiej pozycji się ona znajduje. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć, jak wkręcić nową żarówkę.
Należy pamiętać, że żarówki samochodowe posiadają blokady, które należy najpierw zdjąć, a dopiero później wyciągać zużytą część. Zwykle mają one formę blaszek lub druta. W przypadku żarówek halogenowych najczęściej stosowane są sprężynujące druty. Odblokowanie odbywa się poprzez dociśnięcie do górnej części, a następnie „rozchylanie” go na boki. Analogicznie odbywa się montaż blokady.
O wiele łatwiej jest, gdy blokadę stanowią jedynie blaszane blaszki. Demontaż polega na pociągnięciu starej żarówki do przodu – zabezpieczenie puszcza element automatycznie.

wymiana oswietlenia samochodowego 1 Zrób to sam: Wymiana oświetlenia samochodowego

Wstawienie nowej żarówki

Oczywiście, aby wstawić nową żarówkę musimy najpierw ją zakupić. Ważne jest, aby wybrać model odpowiedni do swojego pojazdu. Nie należy kierować się wyłącznie ceną. Ważne jest, aby oświetlenie było wytrzymałe, odporne na wstrząsy i żywotne.
Wstawienie żarówki nie powinno stanowić problemu. Musimy jednak pamiętać, aby dokładnie przylegała ona do gniazda, gdyż tylko wtedy będzie ona działać prawidłowo. Najlepiej podczas wkręcenia „zaglądać” do lampy od przodu, a nie od góry, gdyż może to przekłamywać perspektywę. Po wkręceniu dociskami blokadę i na tym kończy się nasze zadanie.

Wymiana żarówki tylnej

Wymiana tylnej żarówki jest o wiele prostsza. Zwykle składa się ona z kilku kroków:

  • demontaż tapicerki wewnętrznej (na poziomie lamp),
  • wypięcie wtyczki zasilającej,
  • wypięcie zatrzasku obudowy lub demontaż całej lampy (przy użyciu pokrętła),
  • wykręcenie zużytej żarówki,
  • wstawienie nowej żarówki.

Czy wymiana oświetlenia jest trudna?

Z technicznego punktu widzenia wymiana oświetlenia nie jest skomplikowana, jednak należy zachować ostrożność. Jeśli nie mamy pojęcia od czego zacząć, to lepiej nie ryzykować. Nie każdy ma smykałkę do takich rzeczy, ale niemal każdy może się tego nauczyć. Dobrze jest poprosić o wytłumaczenie kogoś z doświadczeniem. Gdy na własne oczy zobaczymy, jak przebiega wymiana żarówki, to nie będzie wydawać nam się to trudne.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zrób to sam: Montaż dodatkowego bagażnika samochodowego

Nawet jeśli wydaje nam się, że dodatkowa przestrzeń w  samochodzie nie jest nam potrzebna, może zdarzyć się taki moment, w...

Zamknij