Nawet jeśli wydaje nam się, że dodatkowa przestrzeń w samochodzie nie jest nam potrzebna, może zdarzyć się taki moment, w którym zaczniemy rozważać montaż dodatkowego bagażnika samochodowego. Wyjazd na wakacje całą rodziną, pierwsza dalsza podróż z małymi dziećmi, wypad z paczką znajomych – wszystko te sytuacje mogą sprawić, że Twój standardowy bagażnik samochodowy okaże się zbyt mały. Najpopularniejszą metodą na powiększenie przestrzeni w samochodzie jest instalacja bagażnika dachowego – wskazówki dotyczące tego, jak to zrobić, znajdziesz w artykule.
Czy montaż dodatkowego bagażnika można wykonać samodzielnie?
Montaż dodatkowego bagażnika nie jest trudny, w szczególności, jeśli zdecydujemy się na jeden z popularnych modeli boxów dachowych. Instalacja tego typu elementu może być z powodzeniem przeprowadzona w zaciszu domowym nawet przez tych kierowców, którzy są zupełnymi laikami, jeśli chodzi o budowę i funkcjonowanie samochodów.
Instalacja bagażnika dachowego krok po kroku
1. Wybór modelu
Zanim zabierzesz się do montażu dodatkowego bagażnika, musisz dokonać zakupu tego elementu. Nie rób tego pochopnie – bagażnik będzie Ci dobrze służył tylko wtedy, jeśli zostanie wybrany w przemyślany sposób. Zastanów się, w jakich celach potrzebujesz dodatkowej przestrzeni w samochodzie – będziesz przewoził na dachu po brzegi wypakowane walizki, czy też może sprzęt sportowy (przykładowo narty)? Od Twojej odpowiedzi zależy to, jakiego kształtu pojemnika powinieneś szukać – czy krótszego i szerszego, czy też może o wydłużonym kształcie.
2. Dopasowanie sposobu mocowania do modelu pojazdu
Aby bagażnik został w bezpieczny sposób zainstalowany na dachu pojazdu, powinieneś zastanowić się nad odpowiednim rodzajem mocowań. Te muszą być przede wszystkich dostosowane do konkretnego modelu auta. Przyjrzyj się dachowi swojego samochodu – jeśli widzisz na nim tzw. relingi (wąskie belki umieszczone na pojeździe przez producenta), masz ułatwione zadanie – możesz do nich bezpośrednio przytwierdzić wybrany box. Niestety, duża część samochodów nie została wyposażona w tego typu rozwiązanie. Jeśli na dachu Twojego auta nie ma relingów, musisz dokupić dodatkowe belki ze stopkami. Przytwierdza się je bezpośrednio na karoserii. Do wyboru są różnego rodzaju belki – te aluminiowe są droższe, jednak nie generują dźwięków oraz są wytrzymalsze niż stalowe listwy.
3. Złożenie bagażnika
Kiedy już zakupisz i bagażnik, i odpowiednie mocowania, musisz złożyć pierwszy z tych elementów. Nie rób tego ,,na czuja” – dokładne informacje na temat montażu znajdziesz w instrukcji. Postępując według wytycznych, bez problemu złożysz wybrany przez siebie box. Bagażnik skręcaj na twardym podłożu, pamiętając o tym, aby nie dokręcać zbyt mocno śrub – wtedy łatwiej dopasujesz element do belek zamocowanych na dachu.
4. Montaż bagażnika dachowego
Po nałożeniu boxu na dach otwórz i go i ustabilizuj. Zrób to za pomocą zaczepów lub specjalnych systemów dociskowych. Postępuj według instrukcji dołączonej do zakupionych elementów. Jeśli będziesz chciał wstępnie zorientować się w technice montażu i zobaczyć, jak wygląda przykładowa instalacja bagażnika dachowego, obejrzyj poniższy filmik:
Jak jeździć z zamontowanym dodatkowym bagażnikiem?
Bagażnik na dachu wypełniony sprzętem lub walizkami to dodatkowe obciążenie dla naszego pojazdu – w granicy nawet 100 kg. W wyniku montażu boxu środek ciężkości samochodu przesuwa się, co przekłada się na zmianę jego sterowności podczas jazdy. Dodatkowy balast wymusza pewne ograniczenie co do prędkości – obciążonym pojazdem nie powinniśmy się poruszać szybciej niż 130 km/h. Warto również ostrożniej wchodzić w zakręty, także mieć na uwadze, że droga hamowania cięższego pojazdu będzie wydłużona. Należy także, zanim wyruszymy w dłuższą trasę, odbyć jazdę próbną z bagażnikiem. Pomoże nam ona zarówno ,,wyczuć” nieco inaczej funkcjonujący samochód, jak i sprawdzić stan techniczny mocowań odpowiadających za pozostawanie bagażnika na swoim miejscu.
Dodatkowy bagażnik to większa pakowność samochodu, ale też większe obciążenie pojazdu czy jego wysokość. Sam montaż wybranego modelu boxa nie jest trudny – więcej problemów sprawia wybór odpowiedniego elementu spośród tych, które są dostępne na rynku. Należy pamiętać, że po instalacji bagażnika dachowego zmianie powinna ulec technika jazdy – przede wszystkim podróżowanie samochodem z dodatkowym bagażnikiem powinno wymóc na nas dodatkową czujność i ostrożność.
Wasze ostatnie komentarze