Wycieraczki samochodowe

Wiele części samochodowych podlega zużyciu w  trakcie eksploatacji. Nie inaczej jest w przypadku wycieraczek. Ten niewielki element ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Bez wycieraczek będziemy mieli ograniczoną widoczność podczas nawet niewielkiej mżawki, a w trakcie ulewy nie pozwoli nam to na kontynuowanie jazdy. Wycieraczki samochodowe są niezbędne, dlatego warto dbać o ich regularną wymianę i doskonały stan, aby nie rysowały powierzchni szyby.

Rodzaje wycieraczek

Istnieją trzy główne rodzaje wycieraczek samochodowych:

  • szkieletowe,
  • bezszkieletowe,
  • hybrydowe

Wycieraczki szkieletowe to tradycyjny typ wycieraczek, wyposażonych w cztery profile dopasowane do różnych szyb i modeli pojazdów. Takie wycieraczki mają mocne, wytrzymałe metalowe ramię, pióro wykonane z zagęszczonej gumy, z równo przyciętą krawędzią wycierania oraz niskim profilem, co gwarantuje właściwy kąt wycierania. Wydajna konstrukcja tych wycieraczek wraz z ośmioma równo rozmieszczonymi punktami docisku sprawiają, że świetnie zbierają one krople wody z szyby. Do wyboru są cztery różne systemy montażowe i opcje zacisków. Ramiona wycieraczek szkieletowych mogą mieć:

  • bagnet,
  • haczyk,
  • mocowanie na dwie śruby (9,5×3,5 mm),
  • mocowanie na dwie śruby (prawe).

Drugim rodzajem wycieraczek samochodowych są wycieraczki bezszkieletowe, jak sugeruje nazwa – pozbawione szkieletu, dzięki czemu mają dynamiczną linię i ściśle przylegają do szyby. Radzą sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, zbierając wodę i zanieczyszczenia. Posiadają odporność na przymarzanie, aerodynamiczny profil i zmniejszoną powierzchnię, która minimalizuje szum powietrza. Dają równomierny docisk na całej powierzchni. Ramiona wycieraczek bezszkieletowych mogą mieć typ: hak, typ 1, typ 2, typ 3, typ 4 lub bagnet.

car 1836574 1920 Wycieraczki samochodowe   wszystko co każdy kierowca wiedzieć powinien

Wycieraczki hybrydowe to niskoprofilowe wycieraczki samochodowe, które mają elegancki wygląd, ale i doskonałe cechy funkcjonalne. Wyróżniają się całkowicie zamaskowanym piórem, które zintegrowano z ramieniem, po to, aby nie rzucały się one w oczy, łatwo było je zamontować w ramieniu, a także dobrze odprowadzały wodę. Sztywne gumowe pióro z grafitową powłoką idealnie przylega do szyby i po niej sunie. Rdzeń wycieraczek hybrydowych został umieszczony w obudowie wycieraczki, co daje idealne dopasowanie pióra do szyby. Są montowane na ramionach w kształcie haka.

Istnieje jeszcze inna klasyfikacja wycieraczek samochodowych, w której mieszczą się wycieraczki klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe, nazywane potocznie bananami.

Jak dbać o czystość wycieraczek?

Żywotność wycieraczek będzie na pewno dłuższa, jeśli kierowca będzie o nie właściwie dbał. Click To Tweet

Raz na jakiś czas trzeba odchylić wycieraczki i je porządnie umyć. Warto odtłuścić ich gumowe elementy i sprawdzić, czy przylegają one do szyby. Jeśli tak nie jest, można spróbować delikatnie przygiąć ramiona wycieraczki.

W polskich zmiennych warunkach atmosferycznych, w dużych miastach, przy dużym poziomie zanieczyszczeń powietrza, wycieraczki trzeba wymieniać coraz częściej. Eksperci zalecają wymianę nawet co pół roku, chyba że kierowca zauważy, że wycieraczka nieprawidłowo lub mało efektywnie zbiera wodę z szyby lub nawet ją rysuje. Wówczas wymiana powinna nastąpić natychmiastowo. Smugi na szybie, rozmazywanie wody i charakterystyczny pisk podczas pracy także wskazuje na konieczność dokonania wymiany wycieraczek.

W jaki sposób wymienić wycieraczkę?

Kiedy wymiana wycieraczki samochodowej okazuje się niezbędna, można tego dokonać samodzielnie. Przed kupnem warto zapoznać się z zaleceniami producenta pojazdu, dotyczącymi typu wycieraczek. Click To TweetTakie informacje znajdziemy w instrukcji pojazdu lub w internecie albo na opakowaniu wycieraczek. Pióra nie powinny być ani za długie, ponieważ mogą zahaczać o uszczelki, ani za krótkie, gdyż ograniczą kierowcy pole widzenia.

Wymiana wycieraczek samochodowych jest prosta. Zwykle są one montowane przy użyciu przejściówek zatrzaskowych. Wymianę rozpoczynamy od podniesienia ramienia wycieraczki do pionu, przyciskamy zatrzask na spodzie, gdzie styka się z metalowym ramieniem. Przesuwamy wycieraczkę po odblokowaniu w kierunku dołu ramienia. Po zdjęciu starej wycieraczki umieszczamy w metalowym haku plastikowy adapter, ale nie wciskamy go do końca. Także do niego montujemy samą nową wycieraczkę. Kiedy znajduje się ona w adapterze, mocno ciągniemy ją ku górze ramienia, aż do usłyszenia charakterystycznego odgłosu kliknięcia. Można już opuścić ramię wycieraczki na szybę.

Wymiana wycieraczek samochodowych i zamontowanie właściwych to konieczność dla uzyskania właściwej widoczności podczas jazdy. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jakie macie Państwo spostrzeżenia dotyczące momentu obowiązkowej wymiany wycieraczek? Zapraszamy do dzielenia się opiniami na naszym blogu.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co lepsze? Przyciemnianie szyb czy stosowanie osłon przeciwsłonecznych?

Ograniczenie dostępu Słońca do wnętrza samochodu Słońce świecące w szyby samochodu może skutecznie oślepić kierowcę, dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinien...

Zamknij