Samochód, którym w tygodniu dojedziesz do pracy, odwieziesz dzieci do szkoły, a w weekendy wybierzesz się w teren z kolegami? To możliwe! Przygotowaliśmy rady i propozycje dla tych, którzy szukają terenówki nadającej się zarówno do jazdy po mieście, jak i rozpoczęcia przygody z off roadem. Sprawdź, jaki samochód kupić i… ile warto na niego wydać.

Samochód wszechstronny – jak go znaleźć?

Samochód wszechstronny, podobnie jak auto idealne, nie istnieje. Click To Tweet Warto szukać nie pojazdu, który sprosta każdej sytuacji, a takiego, który będzie maksymalnie dostosowany do naszych potrzeb. Wybór terenówek jest ogromny – zarówno tych nowych, jak i używanych. Od lat producenci wypuszczają na rynek kolejne, coraz bardziej udoskonalane modele. Zastanówmy się, do czego dokładnie ma nam służyć auto. Zadajmy sobie pytania takie jak:

  • Czy w czasie codziennej jazdy poruszamy się po szerokich drogach, czy raczej manewrujemy samochodem w ruchu ulicznym?
  • Ile osób ma pomieścić pojazd?
  • Na jakiej długości trasach musi się sprawdzać?
  • Czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z off roadem, czy jesteśmy ,,starymi wyjadaczami”?
  • W jakich warunkach powinien radzić sobie samochód (teren górzysty, błotnisty)?

Kiedy już określimy nasze potrzeby i priorytety, zastanówmy się, czy potrzebne jest nam auto nowe, czy używane. Wybór nie jest oczywisty – i pojazdy prosto z salonu, i te, które miały już poprzednich właścicieli, mają swoje wady i zalety.

Ile wydać na samochód terenowy?

Kierowcy, którzy dysponują niewielkim budżetem, powinni wybrać nie tylko tańszy, używany samochód, ale także pojazd, który będzie tani w eksploatacji i naprawie. Wycieczki po bezdrożach często kończą się awariami, niekiedy bardzo poważnymi – wymagającymi wymiany całych podzespołów. Warto zatroszczyć się, aby pasja nie wymagała od nas wydatków, które przerosną nasze możliwości finansowe. Osoby zaczynające przygodę z off roadem rzadko zdają sobie sprawę z tego, że zakup samochodu to jedynie kilkanaście procent sumy pieniędzy, którą musimy zarezerwować na wydatki związane z jazdą w terenie.

Cenisz sobie liczby i konkrety? Sprawną terenówkę (używaną) można kupić już 10 tys. zł, zaś samochód używany w stanie bardzo dobrym to wydatek od 25 tys. zł. Pamiętaj, że to subiektywna i uogólniająca opinia, mająca dać Ci jedynie wstępne rozeznanie co do cen modeli samochodów terenowych.

%name Samochód terenowy do miasta i w teren   co wybrać?

Propozycje modeli do miasta i w teren

Poniżej przedstawiamy propozycje samochodów terenowych, które sprawdzą się także w ruchu miejskim. Nasz miniprzegląd zawiera tylko kilka wybranych modeli, których zastosowanie wydało nam się stosunkowo najbardziej uniwersalne.

Jeep Cheerokee XJ

Mocny silnik, sprawny napęd, reduktor, dwa sztywne mosty – to tylko kilka cech, które sprawiają, że ten model świetnie spisuje się w terenie. Samochód jest lekki i posiada stosunkowo kompaktową (jak na terenówki) konstrukcję. Dzięki temu sprawdza się w ruchu miejskim – można nim wygodnie zaparkować pod sklepem czy poruszać się po węższych uliczkach. Miejsca w kabinie wystarczy dla pary i dwójki dzieci, auto posiada także bagażnik, w którym zmieści się np. wózek dla dziecka. Wadą modeli jest dość spore zużycie paliwa.

Land Rover Discovery

Ten model uważany jest przez wielu kierowców za najlepszy produkt marki Land Rover. To pojazd o bardzo dużych możliwościach terenowych – jest w stanie wiele przetrwać, jeśli chodzi o warunki jazdy, łatwo gp także naprawić (nie ma problemu z dostępem do części). Nadaje się do dalekich podróży po bezdrożach, jednak nie wymaga rezygnacji z komfortu – jeździ się nim przyjemnie, zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Jest również ekonomiczny w eksploatacji – pali mniej niż wyżej opisany model.

Nissan Patrol GR Y60

To auto dość tanie – zarówno jeśli chodzi o jego zakup, jak i utrzymanie. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów dostosowanych do tego modelu, co umożliwia modyfikację pojazdu i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Samochód uważany jest za wytrzymały i niezawodny, ma jednak jedną wadę konstrukcyjną – jego silnik ma tendencje do szybkiego przegrzewania się.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Samochody bez kierowcy – przyszłościowe pojazdy

Smartfon zamiast kluczyka do samochodu? Wypożyczalnie aut na minuty? Drogi wypełnione identycznymi pojazdami z systemami samosterującymi? Prace nad samochodami bez...

Zamknij