Opady śniegu, śliska nawierzchnia, szybko zapadający zmrok – warunki panujące w zimie zmuszają kierowców do tego, by jeszcze przed nadejściem mroźnych dni zadbać o odpowiednie przygotowanie samochodu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie kolejne kroki musisz wykonać, aby poruszać się po zaśnieżonych drogach w pełni bezpiecznie oraz komfortowo!

1. Po pierwsze opony

Wymiana opon to pierwsze, co przychodzi na myśl kierowcom, kiedy planują przygotowanie samochodu na zimę. Dobry stan ogumienia to kwestia bezpieczeństwa na drodze. Opony zimowe to w czasie mroźnych, śnieżnych dni lepsza przyczepność do podłoża i krótsza droga hamowania. Pamiętaj, że bieżnik ,,zimówek” powinien mieć przynajmniej 4 mm. Wymianę opon możesz wykonać samodzielnie lub w warsztacie samochodowym. Nie zapomnij też o sprawdzeniu stanu koła zapasowego – w okresie zimowym może Ci się ono przydać.

2. Akumulator

Wszelkie zaburzenia działania układu elektrycznego w Twoim samochodzie dadzą o sobie znać w zimie, w niskich temperaturach. Koniecznie zatem sprawdź stan akumulatora (możesz to zrobić bezpłatnie w większości warsztatów samochodowych). Nie zaniedbuj konserwacji zacisków (powinny być one oczyszczone i zabezpieczone wazeliną techniczną). Jeśli posiadasz samochód silnikowy, dodatkowo skontroluj stan świec i przewodów zapłonowych, zaś jeśli masz diesla – zwróć uwagę na działanie układu świec żarowych.

3. Stan hamulców

To poza oponami najistotniejszy czynnik decydujący o bezpieczeństwie na drodze. Napraw wszystkie usterki układu hamulcowego. Samodzielnie lub z pomocą fachowca skontroluj rozkład sił hamowania na osi przedniej i tylnej. Pamiętaj o przewodach – jeśli są silnie skorodowane, wymień je.

4. Światła i wycieraczki

Przy intensywnych opadach śniegu dobra widoczność to podstawa. Click To Tweet Wyczyść gumowe części wycieraczki – użyj do tego płynu do mycia szyb oraz papierowego ręcznika. Pióra wycieraczki mają tendencję do pękania, dlatego może okazać się, że zamiast czyszczenia będziesz musiał dokonać ich zakupu. Sprawdź również działanie świateł i wymień niedziałające żarówki.

przygotowanie samochodu na zime 2 Przygotowanie samochodu na zimę

5. Płyny eksploatacyjne

W zimie konieczne jest stosowanie płynów eksploatacyjnych o parametrach pozwalających na prawidłowe działanie w niskich temperaturach. Koniecznie, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem okresu zimowego, wymień olej. To gwarancja lepszego smarowania silnika, zwłaszcza zaraz po uruchomieniu (co jest kluczowe w czasie mroźnych dni). Sprawdź także, jaka jest temperatura zamarzania płynu chłodzącego. Jeśli jest ona wyższa niż 30°C, wymień płyn lub dolej do niego koncentratu. Pamiętaj, że zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Skontroluj pod kątem temperatury zamarzania także inne płyny, np. płyn do wycieraczek.

6. Pielęgnacja karoserii

Przed zimą zadbaj o karoserię. Usuń ślady korozji, wypełnij ubytki w lakierze. Click To TweetRadzimy także pokryć podwozie woskiem albo wybranym środkiem konserwującym. Uchroni to Twój samochód przed uszkodzeniami związanymi z posypywaniem dróg w okresie zimowym solą. Zanim zaczną się mrozy i spadnie śnieg, starannie umyj auto – zimą jest to nie tylko utrudnione, ale także źle wpływa na stan lakieru, szczególnie jeśli karoserię czyści się gorącą wodą.

7. Przygotowanie wnętrza

Warto zadbać o drobiazgi, które nie tylko zabezpieczą wnętrze samochodu, ale także uprzyjemnią naszą podróż. Okres przedzimowy to dobry czas na porządki – odkurzmy tapicerkę i wykładzinę podłogową, nie zapominając o bagażniku. Wymieńmy dywaniki – te materiałowe zastąpmy gumowymi wyposażonymi w rant. Pozwoli to na zatrzymanie wody, którą w postaci śniegu wnosimy na butach w zimowe dni. Na szybach (po ich umyciu) zastosujmy preparat przeciwdziałający parowaniu. Zadbajmy też o wentylację wewnątrz samochodu – w tym celu wymieńmy filtr kabinowy.

Przygotowanie samochodu na zimę jest obowiązkiem każdego kierowcy. Odpowiedzialne podejście do tematu gwarantuje bezpieczeństwo prowadzącemu pojazd, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowo zabezpieczenie karoserii i wnętrza pojazdu sprawi, że na wiosnę unikniemy konieczności drobnych napraw oraz będziemy cieszyć się nieskazitelnym wyglądem naszego samochodu.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zabezpieczyć lakier samochodowy na zimę?

Zbliża się zima, dlatego już teraz warto pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć lakier naszego samochodu przed ujemnymi temperaturami. Wilgoć w...

Zamknij