Filtr powietrza to jeden z podstawowych filtrów znajdujących się w każdym samochodzie, wymagający regularnej wymiany. Filtr powietrza odpowiada za jakość powietrza, które trafia do komory silnika. Zapchany filtr powietrza, który niedostatecznie spełnia swoją rolę, może spowodować uszkodzenie silnika, dlatego warto o niego dbać i regularnie wymieniać.

Czym jest filtr powietrza i jaką rolę pełni?

Filtr powietrza to element układu dolotowego silnika, który ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia (np. pyły) przedostające się do silnika z zewnątrz. Gdy filtr powietrza jest niesprawny lub zużyty, powietrze dostające się do naszego samochodu jest mocno zanieczyszczone. Z kolei niska jakość powietrza wpływa na gorszą wydajność pracy silnika oraz jego trwałość. Gdyby nie filtr powietrza, do silnika trafiłoby przeciętnie około 20 g kurzu na 1000 przejechanych kilometrów. Taka ilość pyłu przedostająca się do silnika i jednocześnie oleju w bardzo szybkim tempie doprowadziłaby do zużycia pierścieni tłokowych, cylindrów, turbosprężarki i całego silnika, jak również mogłaby się przyczynić do spalania nadmiernych ilość paliwa.

Rodzaje filtrów powietrza

  • Filtry mokre – nasączone olejem, który ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia przedostające się do silnika.
  • Filtry suche (papierowe) – są one znacznie popularniejsze, zapewniają prawie stuprocentową ochronę. Podstawą ich konstrukcji jest specjalny papier mikroporowaty ułożony w sposób harmonijkowy nasączony specjalnymi substancjami.

Różnica pomiędzy filtrem powietrza a filtrem kabinowym

Filtr kabinowy, zwany również filtrem przeciwpyłowym, podobnie jak filtr powietrza przeznaczony jest do oczyszczania powietrza, z tą jednak różnicą, że ten pierwszy – zresztą jak sama nazwa wskazuje – oczyszcza powietrze, które przedostaje się do kabiny, a nie silnika. Filtr kabinowy chroni kabinę samochodu przed szkodliwymi substancjami, takimi jak kurz, sadza, pleśń, cząstki asfaltu i inne zanieczyszczenia oraz usuwa nieprzyjemne zapachy z wnętrza pojazdu. Filtr kabinowy jest nieco mniej popularny niż filtr oleju, powietrza i paliwa, ale nie oznacza to, że w samochodzie nie jest potrzebny. Obecnie niemal wszystkie nowe modele aut z klimatyzacją wyposażone są w filtry kabinowe.

Filtr powietrza najczęściej wykonany jest z papieru, papieru z włókniną lub z samej włókniny wykonanej z tworzywa sztucznego (np. poliester). Z kolei filtr kabinowy tworzony jest ze specjalnej bibułki filtrującej lub węgla aktywnego. Filtr kabinowy, jak każdy inny filtr w naszym samochodzie. musi być regularnie wymieniany. W nowych modelach aut często zdarza się, że występują dwa filtry kabinowe – w takich wypadkach należy wymieniać je parami. Filtry kabinowe najczęściej znajdują się w okolicy deski rozdzielczej lub od strony komory silnika. Filtry kabinowe powinno się wymieniać raz w roku, najlepiej w okresie wiosennym lub jesienno-zimowym.

%name Objawy świadczące o zapchanym filtrze powietrza

Zapchany filtr kabinowy w samochodzie – objawy

Główne objawy świadczące o tym, że filtr powietrza w naszym samochodzie może być zapchany:

  • spadek mocy silnika – silnik jest mniej dynamiczny, potrzebuje więcej czasu, aby uzyskać maksymalny moment obrotowy,
  • wzrost spalania paliwa,
  • nieprzyjemny zapach wydobywający się spod maski, a niekiedy przedostający się do wnętrza samochodu,
  • zanieczyszczony filtr powietrza powoduje, że do silnika zaczynają przedostawać się zanieczyszczenia, co prowadzi do szybszego zużycia elementów ciernych silnika.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak często należy wymieniać filtr powietrza. Generalnie filtr powietrza w samochodzie powinno wymieniać się co 20 - 40 tys. km. Click To Tweet Jednak precyzyjne informacje odnośnie każdego z modelu aut podają zazwyczaj producenci. Ceny filtrów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od modelu auta i można je zakupić niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym. Wymiany filtrów możemy dokonać w serwisie lub zrobić to samodzielnie. Filtr powietrza najczęściej znajduje się nad silnikiem lub z prawej albo lewej strony komory silnika, a jego wymiana nie zajmuje wiele czasu i jest stosunkowo prosta.

Jaki filtr powietrza wybrać?

Wybór filtra powietrza przede wszystkim powinien być uzależniony od rodzaju i modelu samochodu. Kupując filtr, warto wybierać produkty wysokiej jakości, które będą odporne na działanie wilgoci i różnice temperatur oraz będą charakteryzować się dobrą przepustowością powietrza. Dobrej jakości filtr powietrza w samochodach osobowych jest w stanie odseparować prawie 100% zanieczyszczeń.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przygotowanie samochodu na zimę

Opady śniegu, śliska nawierzchnia, szybko zapadający zmrok - warunki panujące w zimie zmuszają kierowców do tego, by jeszcze przed nadejściem...

Zamknij