Mycie samochodu

Wygląd auta świadczy o jego właścicielu. Jeśli karoseria zawsze jest czysta, felgi umyte, a lakier wywoskowany, samochód będzie prezentował się znakomicie. Raz na jakiś czas warto zafundować swojemu pojazdowi gruntowne mycie. Można tego dokonać samodzielnie, ale trzeba mieć odpowiednie do tego miejsce. Od wielu lat zabronione jest klasyczne mycie samochodu na parkingu przed domem, a niekiedy nawet na własnej posesji, z uwagi na przepisy z zakresu ochrony środowiska.

Z uwagi na ogromną liczbę myjni ręcznych i automatycznych w całej Polsce, znalezienie najbliższej, na której będziemy mogli umyć nasze auto, nikomu nie powinno sprawić żadnego problemu. Pytanie tylko, czy skorzystać z oferty myjni ręcznej, czy może jednak warto wybrać się na myjnię automatyczną? Która będzie lepszym wyborem dla naszego samochodu?

Rodzaje myjni

Myjnie samochodowe można podzielić na co najmniej dwa rodzaje, czyli na: ręczne i automatyczne. Click To Tweet

Każda z nich ma swoje bezdyskusyjne zalety, ale nie jest pozbawiona wad.

Myjnia ręczna, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ręczne mycie samochodu. Może być to myjnia dotykowa, gdzie pracownicy myją samochód klienta, lub bezdotykowa, w której to klient sam wykonuje wszystkie czynności związane z kosmetyką samochodu. Samochód myje się poczynając od dachu i przesuwa się z czyszczeniem do dołu, przez co najbardziej zabrudzone elementy – progi czy koła i felgi, są czyszczone na sam koniec. Mycie ręczne z reguły mniej szkodzi lakierowi, niż mycie mechaniczne, ponieważ można dobrać poziom nacisku ręki do rodzaju miejsca, które aktualnie czyścimy. Click To Tweet

Myjnia automatyczna polega na tym, że to automat wykonuje wszystkie czynności. Samochód wjeżdża do tunelu i poddawany jest zabiegom czyszczenia i pielęgnacji, zgodnie z wybranym przez klienta programem. Specjalne szczotki poruszające się w różnych kierunkach myją auto kompleksowo, choć tylko z zewnątrz. Na koniec pojazd jest spłukiwany i suszony.

Myjnia ręczna

Mycie ręczne pojazdu w profesjonalnej myjni kosztuje od 15-20 zł wzwyż, w zależności od oczekiwań właściciela pojazdu. Kompleksowe mycie, woskowanie, polerowanie i czyszczenie wnętrza samochodu będzie kosztować znacznie więcej. W przypadku myjni ręcznych bezdotykowych minuta korzystania z udostępnionego sprzętu kosztuje zazwyczaj 1 zł. Sprawny kierowca umyje swoje auto w ciągu 10-15 minut, czyli za kwotę 10-15 zł.

Mycie samochodu na myjni ręcznej jest realizowane przez pracowników danego punktu, przy użyciu odpowiednich kosmetyków, szamponów do mycia samochodu, środków pielęgnacyjnych oraz sprzętu – ścierek, szczotek itp. Mogą także wykorzystywać urządzenia mechaniczne, takie jak polerki ręczne.

Na myjce bezdotykowej, ale również ręcznej, kierowca może sam skorzystać z urządzeń wysokociśnieniowych, w których woda zmieszana jest z detergentem i wyrzucana na samochód. Dzięki temu można samemu dostosować sposób mycia pojazdu do stopnia zabrudzenia nadwozia. Podstawą jest spłukanie pojazdu czystą wodą, po zakończeniu mycia. Do zabrudzeń uciążliwych, zeschniętych, na myjniach ręcznych bezdotykowych można użyć szczotki z pianą aktywną, która rozmiękczy i usunie brud.

Na myjniach ręcznych, gdzie myciem pojazdu zajmują się pracownicy myjni, czas wykonania usługi wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. W przypadku myjni ręcznych bezdotykowych, czas mycia zależny jest od sprawności działania klienta myjącego swoje auto.

 

Myjnia automatyczna

Trudno jest określić w sposób jednoznaczny koszt mycia samochodu na myjni automatycznej. Za podstawowe czyszczenie, woskowanie i suszenie kierowca zapłaci maksymalnie 30-40 zł, ale krótkie mycie bez woskowania kosztuje około 15 zł.

Na myjniach automatycznych kierowcy mogą wybierać spośród wielu różnych programów, różniących się między sobą liczbą wykonywanych operacji, czasem mycia i jego kosztem. Wśród dostępnych programów można wymienić:

  • program standardowy – obejmujący mycie nadwozia, kół, aktywną pianę i suszenie,
  • program ekspresowy – obejmujący mycie szczotkami i suszenie,
  • programy dla wymagających – nazywane premium, perfect czy LUX na myjniach automatycznych, obejmują oprócz mycia całego auta również mycie kół, konserwację czy regenerację lakieru.

Mycie samochodu na myjniach automatycznych polegać możne na wprowadzeniu pojazdu do tunelu i pozostawieniu go na specjalnych rolkach, bez włączonego silnika, ze złożonymi lusterkami. Taśma przesuwa auto po kolejnych elementach myjni, gdzie specjalne ruchome szczotki myją pojazd, następnie jest on spłukiwany pod ciśnieniem, woskowany, polerowany ruchomymi elementami myjni automatycznej, a na koniec suszony. Kierowca czasem musi sam przejechać przez myjnię automatyczną, a w innym przypadku to pracownik wykonuje taką czynność. W efekcie z myjni powinien wyjechać czysty, suchy samochód, bez żadnych zabrudzeń czy plam.

Atutem myjni automatycznych jest krótki czas mycia samochodu. Średnio w około 10 minut auto jest czyszczone, woskowane i suszone. W 4-5 minut można wykonać standardowy program mycia i suszenia auta. W takim czasie nawet sprawny pracownik myjni ręcznej nie umyje auta i nie wysuszy go.

Różnice między myjnią ręczną a automatyczną

W przypadku myjni automatycznej czas mycia jest krótki, nawet przy wyborze zaawansowanego programu. Trwa to około kilku minut, dlatego będzie odpowiednim wyborem dla osób najbardziej zapracowanych. W myjni ręcznej należy poświęcić na mycie samochodu co najmniej kilkanaście minut. Cena myjni automatycznej także jest korzystna w porównaniu z myjnią ręczną, choć to uzależnione jest od wybranego programu mycia. Myjnie samochodowe najczęściej znajdziemy w sąsiedztwie stacji benzynowych. W ostatnich latach sporo powstaje myjni ręcznych samoobsługowych, które jednak wymagają od kierowcy aktywności i sprawności w myciu. W przypadku myjni ręcznych obsługowych i automatycznych nie ma takiego problemu – ktoś lub coś innego myje nasz samochód.

Główną różnicą, jaką powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze myjni ręcznej lub automatycznej, jest stan lakieru pojazdu. Po wizycie w myjni automatycznej, szczotkowej, musimy liczyć się z możliwością powstania na karoserii lekkich zarysowań w kształcie kółek. Są one szczególnie widoczne na czarnych samochodach. Dlatego w ich przypadku polecane są myjnie ręczne, które także będą najlepszym wyborem dla mocno zabrudzonych aut, które wymagają indywidualnego podejścia. Szczotki nie są w stanie umyć zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach, dlatego lepiej zdać się na doświadczenie i umiejętności pracowników myjni ręcznej. Myją oni samochód dokładnie, we wszelkich zakamarkach, dobierając kosmetyki i detergenty do stanu i typu lakieru.

Podsumowanie

Porównywalne ceny mycia w myjniach ręcznych i automatycznych sprawiają, że wybór ten powinien dotyczyć innych kwestii, takich jak stan lakieru oraz intensywność zabrudzeń samochodu. Przy mocno zabrudzonych autach, nowych, z doskonałym lakierem, albo w ciemnym kolorze, warto wybrać myjnię ręczną, o ile mamy wystarczająco dużo czasu na taką wizytę. W jej przypadku możemy sobie zażyczyć, oczywiście za dodatkową opłatą odkurzenie i wyczyszczenie wnętrza pojazdu. Dla zabieganych przeznaczone są automatyczne myjnie, gdzie program mycia standardowego może trwać nawet 3-4 minuty. Nadaje się to dla mniej zabrudzonych aut.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wycieraczki samochodowe – wszystko co każdy kierowca wiedzieć powinien

Wycieraczki samochodowe Wiele części samochodowych podlega zużyciu w  trakcie eksploatacji. Nie inaczej jest w przypadku wycieraczek. Ten niewielki element ma...

Zamknij