Ograniczenie dostępu Słońca do wnętrza samochodu

Słońce świecące w szyby samochodu może skutecznie oślepić kierowcę, dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinien on stosować osłonki, które montowane są tuż nad szybą przednią. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych efektów, nie pozostaje nic innego, jak założyć okulary przeciwsłoneczne, aby bezpiecznie kontynuować jazdę. Natomiast pasażerowie mogą poradzić sobie z nadmierną ekspozycją na słońce w aucie inaczej – za pomocą osłon przeciwsłonecznych albo przyciemnianych szyb. W ten sposób ogranicza się dostęp promieniowania słonecznego do wnętrza auta. Czy jednak przyciemnianie na stałe szyb w samochodzie jest legalne? Kiedy lepiej stosować osłony przeciwsłoneczne?

Przyciemnianie szyb

Barierą przed promieniami słonecznym w samochodzie mogą być przyciemniane szyby. Można je wymienić na przyciemnione fabrycznie w warsztacie, co pociąga za sobą niestety z reguły wysokie koszty, albo okleić istniejące szyby odpowiednią folią. Innym rozwiązaniem jest zamówienie pod wymiar szyb naszego samochodu folii OWV (one-way-vision), która posiada ażurową strukturę i sprawia, że widoczność z wnętrza samochodu jest doskonała, ale nie można zajrzeć do jego wnętrza.  Trwałość folii wynosi od 2 do 5 lat. Podobnie działa folia adhezyjna, która występuje w szarym lub brązowym odcieniu i działa na zasadzie lustra weneckiego, dlatego jest nazywana folią lustrzaną.

Folię na szyby nakleja się na całą ich powierzchnię, co czasem wymusza wyjęcie ich z ram. Trwałość dobrej jakości folii wynosi nawet 10 lat, ale tylko wtedy, gdy jest to folia z atestem i została prawidłowo naklejona.

Folie mogą powstrzymywać nawet do 99 proc. promieniowania UV. Click To Tweet

Zastosowanie folii przyciemniającej szyby w samochodzie powoduje nie tylko, że pasażerowie nie są oślepiani słońcem. Dzięki nim można zachować prywatność w pojeździe, a także przyjemną temperaturę. Folia ogranicza dostęp promieni słonecznych oraz przenoszonego przez nie ciepła.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

Przyciemnianie wszystkich szyb nie jest w Polsce legalne, ponieważ przepisy wymagają, aby szyby przednie drzwi oraz szyba czołowa pojazdu posiadały przepuszczalność świetlną co najmniej na poziomie 70 proc. Wyklucza to ich dodatkowe przyciemnienie, zwłaszcza że większość producentów samochodów stosuje w swoich pojazdach szyby z przepuszczalnością świetlną na granicy dopuszczalnej przez przepisy.

Szczegółowe warunki techniczne pojazdów i ich wyposażenia uregulowano w  rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Paragraf 8 ust. 5 tego rozporządzenia stanowi, że szyby pojazdu:

  • przednie powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 75 proc., natomiast przednie boczne nie mniejszy niż 70 proc.
  • nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Bez ograniczeń można przyciemniać szyby tylne oraz szyby tylnych drzwi, choć warto przy tym stosować wyłącznie folie z atestem. Podczas kontroli drogowej policja może sprawdzić, czy folia do przyciemniania szyb zastosowana przez kierowcę w jego pojeździe go posiada. Bezpieczne są folie posiadające certyfikat HACCP, które dodatkowo zabezpieczają szybę przed rozpryśnięciem się w razie stłuczenia.

Firmy zajmujące się przyciemnianiem szyb

Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnym przyciemnianiem szyb samochodowych:

  • http://www.przyciemnianieszyb.pl,
  • http://www.braciapietrzak.pl – cena usługi 349 zł,
  • http://www.szybychorzow.pl – hatchback 3-drzwiowy koszt usługi od 180-250zł, hatchback 5-drzwiowy od 250zł, Sedan od 270zł, a kombi od 300zł,
  • http://venaplex.pl/ – cena usługi w zależności od wielkości auta od 199 do 450 zł.

Osłony przeciwsłoneczne

Zadaniem osłon przeciwsłonecznych jest blokowanie promieni UV przed dostępem do wnętrza pojazdu. W sprzedaży są rolety i osłonki montowane od wewnątrz. Najprostsze z nich posiadają przyssawki, które łatwo można umieścić na szybie i zdemontować, jeśli zajdzie taka konieczność. Dostępne są w wersji czarnej, szarej, jak i kolorowej, dla dzieci z ulubionymi postaciami z bajek, komiksów czy filmów. Roletki przeciwsłoneczne do samochodu montowane są w taki sposób, że rozwija się je i za pomocą haczyka przyczepia do ramki drzwi.

Najprostsze osłony przeciwsłoneczne wykonane są z kawałka ciemnego tworzywa. Nie trzeba ich trwale przeklejać do szyb i w każdej chwili można je zdjąć. Stosuje się je wyłącznie w tylnej części pojazdu. Materiałem powszechnie wykorzystywanym do produkcji osłon przeciwsłonecznych jest siatka poliestrowa czarna lub malowana w przeróżne wzory.

Przykłady osłon przeciwsłonecznych

Wśród możliwych do zastosowania osłon przeciwsłonecznych wymienia się:

  • rolety na przyssawki: https://www.youtube.com/watch?v=ww9ispFAQgA,
  • osłonki na przyssawki: https://www.youtube.com/watch?v=NpP5zs4fbUI,
  • osłonki day&night przednie: https://www.youtube.com/watch?v=LaqF4YRg9BM,
  • osłonki kolorowe: https://www.youtube.com/watch?v=9E0HmHzOOHQ.

small fiat 1785630 1920 Co lepsze? Przyciemnianie szyb czy stosowanie osłon przeciwsłonecznych?

Przyciemnianie szyb vs osłony przeciwsłoneczne

Przyciemniane szyby trwale zabezpieczają wnętrze pojazdu i pasażerów na tylnej kanapie przed promieniowaniem słonecznym. Pokrywają równomiernie całą szybę i nie stwarzają ryzyka przedostania się słońca nawet przy promieniach ukośnych. To odróżnia je od osłon przeciwsłonecznych, które nigdy nie pokrywają całej szyby.

Natomiast folie są trwałe, co oznacza, że nie można ich zdjąć, jeśli przestaną być potrzebne. Rolety przeciwsłoneczne zwijają się, kiedy tylko pasażer tego chce. Osłonki także można zdejmować w dowolnym momencie. Niestety ich mocowanie na przyssawki powoduje, że z czasem nie trzymają się one stabilnie szyby i pozostawiają po sobie brudne, uporczywe ślady na powierzchni okna. Nigdy jednak nie spowodują, przy ich prawidłowym montażu w tylnej części pojazdu, że kierowca otrzyma mandat przy kontroli policyjnej.

Siatkowe osłonki mocowane do szyb można kupić bardzo tanio, bo już za 4 zł za sztukę, ale dobrej jakości komplet będzie kosztował od 20 do 50 zł. Droższe są roletki – nawet 100 zł za komplet na dwie szyby boczne.  Folie natomiast kosztują od 80 do 200 zł. Najdroższe będą te o właściwościach antywłamaniowych.

Ograniczenie ekspozycji na słońce w samochodzie możliwe jest zarówno przy zastosowaniu trwałego rozwiązania, jakim są przyciemniane za pomocą folii szyby, jak i z użyciem tanich i łatwych w montażu osłonek i rolet przeciwsłonecznych. Które rozwiązanie okazało się w Państwa przypadku najlepsze? Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Akumulator samochodowy – jak go naładować?

Akumulator samochodowy Wszystkie elementy zasilane energią elektryczną w samochodzie nie mogłyby funkcjonować, gdyby nie akumulator. Jest on także niezbędny do...

Zamknij