Dywaniki samochodowe często nazywane po prostu wycieraczkami, to konieczny element wyposażenia w celu utrzymania wnętrza samochodu w czystości. Najczęściej na rynku można spotkać dwa rodzaje dywaników – welurowe i gumowe. Wielu z nas staje przed dylematem, które wybrać, dlatego postaramy się szczegółowo opisać każdy z tych typów, ich zalety, wady oraz sposób czyszczenia.

Dywaniki gumowe i welurowe a pora roku?

Dywaniki gumowe wykonane z tworzywa sztucznego najczęściej występują w kolorze czarnym. Z kolei dywaniki welurowe wykonane są z weluru, który ma włosowatą strukturę. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego z łatwością można je dobrać do wnętrza samochodu. Wśród kierowców panuje przekonanie, że dywaniki gumowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Ma to oczywiście sens zwłaszcza wtedy, kiedy na zewnątrz jest deszczowo. Z dywanika gumowego łatwiej jest usunąć zabrudzenia i błoto, które wniesiemy do samochodu, ponieważ ich głównym elementem budowy jest 3-centymetrowy rant zapobiegający wylewaniu się wody.

Dywaniki welurowe z reguły są ładniejsze od tych gumowych, ale w przypadku opadów śniegu czy deszczu zdecydowanie mniej praktyczne. Ich włosowata struktura powoduje, że pod wpływem wody nasiąkają, co w następstwie może (ale nie musi) prowadzić do przedostania się wody na podłogę. Bogata oferta kolorystyczna dywaników welurowych i fakt, że można je z łatwością dopasować do różnych kolorów tapicerek oraz wzbogacić o dodatkowy nadruk czy logo powoduje, że są one równie chętnie wybierane przez kierowców.

Dywaniki z gumu i weluru a trwałość?

Trwałość dywaników to kwestia indywidualna, na którą ma wpływ nie tylko jakość dywanika, ale i sposób użytkowania oraz właściwa pielęgnacja. Trwałość dywaników zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego został wykonany. Dywaniki welurowe dostępne są w wielu gatunkach o różnej gramaturze. Akceptowalna jakość gramatury dywanika welurowego to minimum 1750g/m2. Wszystkie dywaniki poniżej takiej wartości to produkty, które posłużą nam najwyżej jeden sezon. Ceny dywaników welurowych zaczynają się od 40 zł za komplet.

Dobrej jakości dywanik z gumy nie powinien wydzielać przykrego zapachu, ani zwijać się pod wpływem wilgoci. Click To Tweet Dywaniki gumowe są z reguły odporne na ścieranie, co często przekłada się na ich większą trwałość i żywotność. Ceny dywaników z gumy zaczynają się od 80 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ani jedne ani drugie nie są wieczne, a najszybciej zużywają się zwłaszcza te pod stopami kierowcy.

Jak czyścić dywanik samochodowy z weluru?

Dywaniki welurowe są nieco trudniejsze w czyszczeniu niż dywaniki gumowe. Click To Tweet W przypadku delikatnych i niewielkich zabrudzeń, czyszczenie dywaników welurowych należy rozpocząć od ich dokładnego wytrzepania, a następnie odkurzenia. Jeśli na dywaniku z weluru są widoczne głębokie plamy powstałe na skutek jedzenia, błota itp. konieczne będzie użycie dodatkowych preparatów chemicznych. Najlepiej wybrać dobrej jakości płyny, proszki i pianki, które usuną nie tylko zaschnięte plamy, ale i dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy. Po każdym praniu dywanów musimy pamiętać o konieczności ich dokładnego osuszenia.

Jak wyczyścić dywanik gumowy?

Gumowe dywaniki również należy oczyszczać wodą, gdyż nie zawsze samo odkurzanie może okazać się wystarczające. Do czyszczenia gumowych korytek najlpsze będą myjki cisnieniowe, które doskonale zwalczają wszelkie zabrudzenia lub szczotka o długim i gęstym włosiu. Podobnie, jak w przypadku dywaników welurowych również i w tym wypadku warto zaopatrzyć się w specjalny preparat przeznaczony do mycia elementów gumowych. Na sam koniec dywanik gumowy należy wytrzeć suchą ściereczką, a następnie dokładnie osuszyć.

Wady i zalety dywaników gumowych i welurowych

Dywaniki gumowe zalety:

  • są nieprzemakalne,
  • rant zapobiega wylewaniu się wody do wnętrza samochodu,
  • trwałość,
  • są proste w utrzymaniu czystości – można je myć w domu lub na stacji myjką ciśnieniową.

Dywaniki gumowe wady:

  • mało estetyczny wygląd,
  • zapach.

Dywaniki welurowe zalety:

  • są dostępne w dużej gamie kolorystycznej,
  • są bardziej estetyczne,
  • latem łatwiej zbierają suchy piasek, który można z nich wytrzepać.

Dywaniki welurowe wady:

  • szybciej wchłaniają wilgoć, dlatego nie najlepiej sprawdzają się zimą i w deszczowe dni,
  • są mniej odporne na zabrudzenia.

Jaki dywanik do samochodu wybrać?

Wybór wycieraczki do samochodu przede wszystkim powinien być uzależniony od indywidualnych upodobań i potrzeb Każdy z wymienionych typów dywaników ma swoje wady i zalety. Z przyczyn praktycznych najlepiej jednak na dywaniki welurowe zdecydować się na latem wtedy, kiedy jest względnie sucha pogoda. Z kolei na zimę najlepszym wyborem będą dywaniki gumowe, ponieważ cała ściekająca woda z topniejącego śniegu zostanie na wycieraczce, a nie będzie niepotrzebne wsiąkać w podłoże.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Klimatyzacja samochodowa – budowa, działanie, czyszczenie i napełnianie

Kiedy w słoneczny, gorący dzień wsiadamy do samochodu, zaparkowanego na wolnym powietrzu, temperatura w jego wnętrzu może dochodzić nawet do...

Zamknij