Silnik nazywany jest sercem samochodu – całkiem trafnie, ponieważ to on odpowiada za jego napędzanie i poruszanie się. W silniku jest wiele różnych podzespołów, które współpracują ze sobą, w  wyniku czego koła auta mogą  działać prawidłowo. Warto należycie zadbać o swój silnik. Czy oznacza to również jego regularne mycie?

Silnik samochodowy

Silnik samochodu napędza koła, w wyniku czego auto porusza się po drodze. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje silników, biorąc pod uwagę typ wykorzystywanego paliwa:

  • silniki benzynowe,
  • silniki diesel – napędzane olejem napędowym.

Zasada działania silnika samochodowego może wydawać się skomplikowana, ale najważniejszymi jego elementami są tłoki i cylindry, w których się one poruszają, wykonując ruch posuwisty. W procesie tłoczenia powstaje energia, która jest wykorzystywana do napędzania pojazdu. Tłok w cylindrze zasysa powietrze i zsuwa się w dół cylindra. Wówczas zawór ssący się zamyka, a tłok idzie ku górze. Sprężone powietrze za pośrednictwem wtryskiwaczy miesza się od góry z paliwem i następuje wybuch, w wyniku którego tłok spada na dno cylindra, a proces się powtarza. Energia wybuchu jest zamieniana na pracę.

Mycie silnika samochodowego

Silnik samochodu szybko się brudzi i może wymagać czyszczenia, nie tylko z uwagi na jego estetykę, ale przede wszystkim na sprawność rozpoznawania wszelkich ewentualnych usterek.  Mycie silnika można przeprowadzić nawet samodzielnie, z użyciem właściwych środków. Łatwiej jest umyć silnik diesla, a gorzej silnik benzynowy, z uwagi na jego konstrukcję.

Diesle mają silniki o zapłonie samoczynnym, dlatego nawet wilgotne czy zalane nie będą miały problemów z odpaleniem po myciu. Benzynowce mają zapłon iskrowy i muszą być idealnie suche, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie możliwości ich uruchomienia.

Mycie silnika przeprowadza się zawsze wtedy, gdy auto jakiś czas jest wyłączone, a silnik zdążył się już ochłodzić Click To Tweet. W przeciwnym wypadku wylanie zimnej wody na gorące elementy może skutkować powstaniem poważnych awarii. Myjąc silnik po pierwszy trzeba nałożyć na niego preparat czyszczący, który pozostawiony sam sobie zaczyna wnikać w brud, co ułatwia jego spłukanie czystą, bieżącą wodą. Spłukujemy silnik możliwie najmniejszą ilością wody, a następnie dokładnie go suszymy, np. przy użyciu kompresora. Ważne jest solidne dosuszenie elementów układu elektrycznego auta. Dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że wszystko dokładnie wyschło, można odpalić samochód.

mycie silnika2 1024x681 Czy warto skorzystać z opcji mycia silnika?

Jak zabezpieczyć silnik przed myciem?

Przed przystąpieniem do samodzielnego mycia silnika lub przed wykonaniem takiej czynności na profesjonalnej myjni, należy bezwzględnie odkręcić klemy od akumulatora i zabezpieczyć alternator. W silnikach benzynowych dodatkowo zabezpieczamy przed wodą wszystkie elementy układu elektrycznego. Do tego celu można wykorzystać folię, którą okręcamy kolejno rozdzielacz prądu, przewody wysokiego napięcia, cewki zapłonowe oraz gniazda na świece i komputer sterujący silnika. Folię mocujemy solidnie taśmami. Zabezpieczyć powinniśmy także filtr powietrza i układ dolotowy, aby zniwelować ryzyko usterek uniemożliwiających uruchomienie auta po myciu silnika.

Środki przeznaczone do mycia silnika

W sklepach motoryzacyjnych można kupić odpowiednie środki do mycia silników, które nie tylko usuną kurz i brud, ale przede wszystkim tłuste plamy powstałe po wszelkiego rodzaju płynach eksploatacyjnych. Płyn do mycia silnika nie powinien działać zbyt agresywnie. Wykluczone jest wykorzystywanie w tym celu środków stworzonych na bazie silnych rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić elementy plastikowe i gumowe, przyspieszyć korozję elementów stalowych i doprowadzić do utleniania się powierzchni części aluminiowych znajdujących się w silniku.

Co nam zapewnia umyty silnik?

Umyty silnik będzie nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim pozwoli znacznie łatwiej i szybciej zauważyć usterki, które mogą rzutować na poprawność pracy całego silnika. Na czystym silniku od razu widać zacieki oleju, albo wyciek innych płynów eksploatacyjnych. Jeśli chcemy sami diagnozować swój samochód, umyty silnik nam to ułatwi.

Czy mogą wystąpić usterki silnika po jego myciu?

Po niewprawnym lub amatorskim myciu silnika benzynowego mogą wystąpić problemy z ponownym odpaleniem pojazdu. Click To TweetNależy pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z zapłonem iskrowym. Aby rozpoczął się cykl pracy silnika, mieszanka paliwa i powietrza potrzebuje iskry, która jest wytwarzana przez świece. Te po dopływie energii elektrycznej z cewek zapłonowych, poprzez przewody wysokiego napięcia i rozdzielacz, zaczynają przekazywać iskrę. Jeśli któryś ze wspominanych elementów będzie wilgotny, silnik nie odpali. Może pojawić się także przebicie.

Mycie silnika powoduje, że staje się on estetyczny i łatwiej diagnozuje się w takim przypadku możliwe usterki.  Należy uważać, aby mycie nie doprowadziło do zwarcia w układzie elektrycznym, czy zamoknięcia filtra powietrza, ponieważ uniemożliwi to ponowne odpalenie pojazdu.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kompletny przewodnik o polerowaniu samochodu

Polerowanie samochodu Polerowanie samochodu pozwala na przywrócenie mu doskonałego wyglądu, nawet przy niewielkich rysach i zadrapaniach na karoserii. Nie należy...

Zamknij